Мы независимый профессиональный проект, посвященный компьютерным играм и игровым серверам.

Перейти к содержимому

@  LtE : (31 May 2017 - 10:45) @Гость да
 @  Гость : (29 May 2017 - 15:59) привет есть кто ?
 @  Гость : (22 May 2017 - 11:54) счсч
 @  dtronn : (17 May 2017 - 21:56) @Hoxik я тебе скажу больше, тс тоже удалили вместе с айпи, А Леша пропал куда то играет во что то
 @  LtE : (11 May 2017 - 17:43) @Hoxik я даж не знаю, не играю сейчас
 @  Hoxik : (11 May 2017 - 01:56) Сервера живые там? Если да,скок там играет народу много?))
 @  LtE : (10 May 2017 - 19:31) @Hoxik взаимно, бро)
 @  Hoxik : (09 May 2017 - 13:27) Поздравляю всех с Днем Победы
 @  Richard : (09 May 2017 - 03:07) @Гость Привет, авторизуйся
 @  Гость : (08 May 2017 - 21:12) Леха, потерялся блять, пиздец
 @  Гость : (08 May 2017 - 21:12) -faqgame
 @  Гость : (07 May 2017 - 15:59) f
 @  Гость : (05 May 2017 - 16:00) привееееееееееет!
 @  LtE : (03 May 2017 - 17:25) шо
 @  Гость : (30 April 2017 - 19:17) ребят
 @  LtE : (12 April 2017 - 16:14) @dtronn норм раздал)
 @  dtronn : (09 April 2017 - 01:02) Смотрим: http://plays.tv/vide...eagle?from=user
 @  dtronn : (08 April 2017 - 13:49) сервера хорошо работают, стабильно все так у нас стало
 @  LtE : (05 April 2017 - 09:12) Ребят, а у FAQGAME есть дискорд?
 @  LtE : (05 April 2017 - 09:12) @Hoxik Збс всё))
 @  Гость : (05 April 2017 - 06:41) Регестрация бесплатно X9LDF.TK
 @  Hoxik : (04 April 2017 - 11:06) @LtE нормально, ты как?))
 @  LtE : (03 April 2017 - 20:53) @Hoxik Здарова, как сам?)
 @  Hoxik : (02 April 2017 - 10:15) Всем привет))
 @  LtE : (21 March 2017 - 14:17) Лёха, вруби сервера, умоляю..
 @  Гость : (19 March 2017 - 23:45) кто знае?
 @  Гость : (19 March 2017 - 23:45) Как решить ?
 @  Гость : (19 March 2017 - 23:45) при отправке обмена произошла ошибка:Ошибка (#19) попробуйте позже
 @  Гость : (19 March 2017 - 23:43) Пацаны
 @  dtronn : (19 March 2017 - 15:23) ему не похуй просто он сидит для себе задротит и днями и ночами, а обновить сервы якобы времени нет, поставил бы на обновление и спать ушел, делов то
 @  Гость : (18 March 2017 - 20:46) -Faqgame. Аттаку пофиг на все, остановил сервера , ничего нового. Вопрос: нахуя ты затеваешь эту тему, если тебе на неё похуй?
 @  Hoxik : (18 March 2017 - 17:44) К моему приходу чтоб все было сделано, понятно?)))
 @  Richard : (09 March 2017 - 13:08) да он сейчас играет в ЛА2, так что серверов не будет пока он не вернется(
 @  dtronn : (08 March 2017 - 23:42) Я Леше пишу он молчит, в общем он целыми днями спит, а вечерами и очью играет в ЛА2 и полжил болт на проект, так и живем
 @  LtE : (08 March 2017 - 16:35) @Hoxik нет
 @  Hoxik : (07 March 2017 - 20:10) Сервера то живут хоть?
 @  LtE : (07 March 2017 - 17:54) Лёха походу в LA2 зависает:))
 @  Richard : (07 March 2017 - 10:42) Леха последний раз был 15 января тут(
 @  Гость : (05 March 2017 - 00:50) пацаны
 @  DARKFALLEN : (02 March 2017 - 11:37) Я создал тему, которая называется  @  LtE : (26 February 2017 - 15:58) @Hoxik здарова, все норм, ты как?))
 @  Hoxik : (26 February 2017 - 12:25) Привет геймеры как вы там поживаете?
 @  Гость : (25 February 2017 - 22:50) g
 @  Seme4ka : (25 February 2017 - 12:53) Я ответил в теме, которая называется Рекетир 2
 @  dtronn : (22 February 2017 - 22:53) плохо у Леши на сервах лежит хуй, ему не до них он ими не занимается
 @  dtronn : (22 February 2017 - 22:52) а у меня не работает чат
 @  Richard : (22 February 2017 - 22:14) @LtE у меня нет вака)
 @  LtE : (22 February 2017 - 08:44) @Richard За что вак?
 @  Richard : (16 February 2017 - 14:25) @Splinter нормально все обошлось?
 @  Richard : (16 February 2017 - 10:41) Отлично все)
 @  LtE : (15 February 2017 - 15:26) всё нормик, вы как?)
 @  Akai : (14 February 2017 - 17:44) Как поживаем? с:
 @  Akai : (14 February 2017 - 17:44) Приветствую всех :з
 @  CavaYT : (11 February 2017 - 22:54) Я ответил в теме, которая называется Плагин VIP / Sourcemod Plugin ВИП (CS:GO, CSS)
 @  Гость : (07 February 2017 - 02:35) Какой ужасно стремный сайт
 @  Splinter : (05 February 2017 - 10:41) @Hoxik Привет, нормально все) Сам как? В аварию недавно попал, хорошее начало года.
 @  Richard : (03 February 2017 - 06:58) @Hoxik Привет, потихоньку, сам как расскажи лучше, что творите там?)
 @  Hoxik : (27 January 2017 - 14:15) Всем привет , как вы ? Что нового у кого хоть расскажите
 @  naga9898 : (24 January 2017 - 06:14) Я ответил в теме, которая называется Новая сборка CS:GO серверов
 @  naga9898 : (24 January 2017 - 06:14) Я ответил в теме, которая называется Обновление CS:GO от 18.03.16
 @  Cransh : (21 January 2017 - 04:10) Я ответил в теме, которая называется Дочь бога
 @  Cransh : (21 January 2017 - 04:09) Я создал тему, которая называется Ваши любимые авторы в Библиотека
 @  Cransh : (21 January 2017 - 04:03) Я ответил в теме, которая называется Что сегодня посмотреть?
 @  dtronn : (15 January 2017 - 14:49) Я ответил в теме, которая называется Конкурс "Лучший игрок FAQGAME"
 @  Go0DLuCk : (14 January 2017 - 09:03) Я ответил в теме, которая называется Раздача гифтов/дропа/админок/денег
 @  attacknn : (13 January 2017 - 20:06) Я ответил в теме, которая называется Конкурс "Лучший игрок FAQGAME"
 @  dtronn : (13 January 2017 - 19:38) Я ответил в теме, которая называется Конкурс "Лучший игрок FAQGAME"
 @  Richard : (13 January 2017 - 12:30) Я ответил в теме, которая называется Раздача гифтов/дропа/админок/денег
 @  Doublemint : (12 January 2017 - 21:50) Я ответил в теме, которая называется Где купить кейсы?
 @  attacknn : (12 January 2017 - 19:08) Я ответил в теме, которая называется Конкурс "Лучший игрок FAQGAME"
 @  attacknn : (12 January 2017 - 18:12) Я ответил в теме, которая называется Раздача гифтов/дропа/админок/денег
 @  Гость : (10 January 2017 - 02:14) @Гость Можно)
 @  Гость : (10 January 2017 - 00:02) Админку купить можно?
 @  Richard : (08 January 2017 - 04:05) @ЗаЯц_007 Тебя тоже :smile2:
 @  ЗаЯц_007 : (08 January 2017 - 00:24) Ребят, с праздниками всех))))) всего вам самого самого)))))

Фотография

Dedicated server Dota 2

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 8

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
    • ID пользователя: 1
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород
How to run a local server

This guide covers the installation and maintenance of an SMJS-ready Dota 2 server. Linux is not yet supported, but some have been successful with Wine.

What you need
  • A Dota 2 download from Steam and a valid Dota 2 Steam account. (Warning: Your Steam client must not be opted-in to the "Steam Client Beta" program)
  • A download of Alien Swarm Dedicated Server. (You can find this in your Steam client under Library → Tools)
  • The latest version 1.10 snapshot of Metamod:Source.
  • The latest version of D2Fixups.
  • The latest version 1.6 snapshot of SourceMod.
  • The latest version of SMJS.
Installation Creating the server directory

Start by copying the contents of Steamsteamappscommondota 2 beta to a folder of your choice. I'll call it dotaserver. This folder will contain all your server files and should look something like this:

• C:dotaserverdota
  • C:dotaserverdota.exe
  • C:dotaserverbin

Open up dotaserverdota. This dota directory is known as the "mod" folder, where "dota" is the name of the "mod".

Installing Metamod:Source

1) Extract the contents of the Metamod:Source .rar directly into your dotaserverdota folder. This should mean that you end up with its contents merging with, or creating, the folder dotaserverdotaaddons.

2) Install D2Fixups in exactly the same way (extract its .rar directly into the dota folder).

3) Next, you need to edit gameinfo.txt in dotaserverdota. Near the bottom of the file, you should see something like this:

SearchPaths
{
Game |gameinfo_path|.
Game platform
}

Add a new line to the top of the list to make it look like this:

SearchPaths
{
GameBin |gameinfo_path|addonsmetamodbin
Game |gameinfo_path|.
Game platform
}
Running your server for the first time

Now you should get your server running to test your current setup.

1) To do this, first of all open up dotasteam.inf and make sure that the ServerVersion key is equal to the value of active_version onthis page. Most of the time this step is unnecessary, but check to make sure that it is correct.

2) Now find Alien Swarm's srcds.exe inside Steamsteamappscommonalien swarm, and copy it into your dotaserver folder. This should be the folder that dota.exe is in.

3) To start your server, you need to open srcds.exe with certain command line parameters. With Windows, you can do this by simply creating a shortcut of srcds.exe (Right Click srcds.exe → Create shortcut) and editing its target (Right click the shortcut →Properties → Target:) to pass in your parameters. Add parameters onto the end of the target location so that it looks something like this:

C:dotaserversrcds.exe -console -game dota +maxplayers 10 +map dota +clientport 27009
  • By the way, this writer does not understand the clientport parameter, but it can cause some problems when left at default. It seems it does not need to be port forwarded.

4) Next, just open your shortcut. A console window should appear. If the console window remains open and eventually reads something similar to GC Connection established for server version..., this means that your server has loaded and is stable. If this doesn't happen, something has gone wrong. Try going through the previous steps again and/or check out troubleshooting below.

Installing Sourcemod

Time to install SourceMod and finally, SMJS!

1) Install SourceMod in the exact same way that you installed Metamod:Source (extract its .zip directly into the dota folder). Now run your server again. If it is stable, type sm after the map has loaded. If a list of commands appears, your SourceMod installation is working properly. If the server is not stable, or if your command returns "Unknown Command: 'SM'", your SourceMod installation has failed.

2) Next, install SMJS in almost the same way, except that you extract the .zip on the folder that contains the dotaserver folder, not inside the dota folder.

If everything went right, you should be done. Congratulations, your server is ready!

Connecting to your server Connecting from the same machine as your server

Open Dota 2 and type this into the in-game console: connect localhost.

Connecting over the internet

Open Dota 2 and type this into the in-game console: connect [your server's IP address] (without the square brackets). Find out your server's IP address by following this link on your server's machine.

Removing the 'Waiting for Loaders' timer

You can skip the 90-second wait time at the start of the game by typing in the server console : dota_wait_for_players_to_load_count 1

Alternatively, create a plugin with the following code, replacing X with the minimum number of players :function OnGameFrame(){ server.command("dota_wait_for_players_to_load_count X"); }

Maintaining your installation Updating your server

When Valve updates Dota 2, you can update your server by simply copying the new dota files from yourSteamsteamappscommondota 2 beta folder into your dotaserver folder.

Game updates might break some of your server's software, like Metamod:Source, D2Fixups Sourcemod or SMJS. If you run into crashes after an update, this might be because something got broken. In this case, you'll need to wait for patches to any software that got broken.

• You can get the latest version of Metamod:Source here.
  • You can get the latest version of D2Fixups here.
  • You can get the latest version of Sourcemod here.
  • You can get the latest version of SMJS here.
Choosing to not update your server

If you know that an update will break your server, you might want to consider not updating your server files until fixes are ready. A lot of the time, older versions can still successfully run servers that clients can play on perfectly well. However, if you are to do this, you must edit thesteam.inf file, found in the dota folder, so that its ServerVersion reflects the active_version value on this page.

Troubleshooting My server doesn't work after installing Metamod:Source
  • Make sure that you've installed D2Fixups.
  • Double check your MM:S installation.
  • Make sure that the file, dotaserverdotacfgautoexec.cfg, and any other config files do not contain bind. bind will crash your server.
  • The file, dotaserverdotasteam.inf, must be updated so that the ServerVersion key must always equal the value ofactive_version on this page. This value changes sometimes, so double check this, although the latest Dota 2 files should have this correct.
  • The latest snapshot of MM:S isn't always the right one. Ask other server owners which MM:S snapshots they're running with. You'll be able to ask this on the D2Ware forum once it arrives.
  • It might be that MM:S or D2Fixups has been broken by a recent Dota 2 patch. If there has been a Dota 2 patch recently, you might have to wait for MM:S or D2Fixups to be fixed and then install the latest snapshot. Again, you'll be able to ask this on the D2Ware forum.
  • Check that any antivirus or anti-malware programs aren't interfering. For example, Malwarebytes has been found to removed2fixups.dll whenever srcds.exe is started.
My server doesn't work after installing Sourcemod
  • Double check your SM installation.
  • The latest snapshot of SM isn't always the right one. Ask other Dota 2 developers which SM snapshots they're running with. You'll be able to ask this on the D2Ware forum once it arrives.
  • It might be that SM has been broken by a recent Dota 2 patch. If there has been a Dota 2 patch recently, you might have to wait for SM to be fixed and then install the latest snapshot. Again, you'll be able to ask this on the D2Ware forum.
SMJS didn't install on my server
  • Make sure you extracted smjs.zip into dotaserver and not dota.
I can't join my server
  • Is your server actually running? Make sure the console window for your server is open.
  • It might be that there has been a Dota 2 update, and you have updated your client but not your server. A lot of the time, clients will be able to join outdated servers, but there is a chance that they may not. Try updating your server files.
Others can't join my server
  • Is your server actually running? Make sure the console window for your server is open.
  • If you want to make your server joinable over the network, you might need to forward your chosen port. Find your router on this list, and pick a guide for any game. Then, just apply the instructions given, but for whatever port you've chosen - and if you've not chosen a port, you'll be using the default, 27015.
  • Make sure that nothing (firewalls, etc) is blocking your server.
  • It might be that there has been a Dota 2 update, and you have updated your client but not your server. A lot of the time, clients will be able to join outdated servers, but there is a chance that they may not. Try updating your server files.
My server has stopped working after I updated it
  • It may be that some files got ovewritten when you copied across your newer Dota files. So:
  • Double check that gameinfo.txt is set correctly.
  • Double check that the file, dotaserverdotacfgautoexec.cfg, and any other config files do not contain bind. bind will crash your server.
  • Double check that the ServerVersion key inside dotaserverdotasteam.inf is equal to the value of active_version on this page.
  • On the other hand, it might be that the update broke MM:S, SM, D2Fixups or SMJS. You might have to wait for it to be fixed and then install the latest update. This is unlikely, but ask us to find out if this is the case.
My server was working but now crashes
  • Make sure that you haven't changed anything that may cause it to crash. Check your MM:S, D2Fixups, SM and SMJS installations.
  • Make sure that the file, dotaserverdotacfgautoexec.cfg, and any other config files do not contain bind. bind will crash your server.
  • The file, dotaserverdotasteam.inf, must be updated so that the ServerVersion key must always equal the value ofactive_version on this page. This value changes sometimes, so double check this, although the latest Dota 2 files should have this correct.
  • A plugin that is getting loaded onto your server might be causing the crash. Try opening autoload.txt and removing any plugins you have added that may be causing the crash.
I've gone through troubleshooting and something's still not working!
  • You probably made a mistake somewhere, but if you want more help, join the SMJS irc channel and talk to us. When the D2Ware forum is up, you'll be able to get help there.
  • If you think you've mucked something up but you're not sure what, you could always delete everything and start again!

Админка + VIP в CS:GO/CSS http://vip.faqgame.ru

VDS Хостинг для игровых серверов и сайтов http://vds.faqgame.ru

ЗаЯц_007

ЗаЯц_007

Главный по зайцам

• Модератор
    • ID пользователя: 693
  • 1213 сообщений
  • ГородВоронеж

Эт чего?

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород

это я себе заметку сделал), делаю щас уже запускать буду серв!

ЗаЯц_007

ЗаЯц_007

Главный по зайцам

• Модератор
    • ID пользователя: 693
  • 1213 сообщений
  • ГородВоронеж

АААААААААААААААААААААААААААА, Понятно :D :nice:

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород

Установка плагинов Dota 2

Установка SourceMod JS - И так, скачиваем Sourcemod JS (сокращенно SMJS) - ссылка. - Разархивируем данный архив в папку dota (целевая папка получилась у меня так: dota2servdotaaddonssourcemodplugins.js). Установка Плагинов - Для примера я выбрал DeathMatch мод. Скачиваем, разархивируем. - Теперь создаем в папке с нашими плагинами на сервере (dota2servdotaaddonssourcemodplugins.js) создаем папку DeathMatch, чтобы получилось так: dota2servdotaaddonssourcemodplugins.jsDeathMatch, создавать папки с плагинами нужно без пробелов ! - Помещаем файлы из архива в папку DeathMatch, и в файле autoload.txt прописываем название нашей папки с плагином (в нашем случае DeathMatch). Мини F.A.Q. по плагинам: (В): Что нужно для установки плагинов? (О): Последний Snapshot (версия) SourceMod и SourceMod JS (В): Что за файл autoload.txt ? (O): Это файл авто-загрузки плагинов (чтобы не пришлось вам самим их запускать каждый раз) (В): Это единственный способ установки модовплагинов на сервер Dota 2? (О): Нет, есть плагины написанные только для SourceMod (расширение *.smx), их нужно просто кидать в папку addons/sourcemod/plugins/

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород

не могу найти нигде скрипт для создания лобби и выбора модов, чтоб сделать как тут http://d2ware.net

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород
341.3 fps  0/10 on map             dota#Console initialized.#Adding VPK file: D:DOTA2dotaserverplatformpak01#Could not get IReplayDirector interface from library server.dll#Game.dll loaded for "Dota 2"[D2Fixups] Warning: Failed to setup Test Client shutdown patch.Unknown command "port"Unknown command "mat_bloom_scalefactor_scalar"Unknown command "mat_grain_enable"Unknown command "dota_camera_listening_offset"Can't use cheat cvar snd_voip_center_speaker_vol in multiplayer, unless the server has sv_cheats set to 1.---- Host_NewGame ----Unknown command "plugin_load"Host_NewGame on map dotaL 10/31/2013 - 01:40:24: -------- Mapchange to dota --------Initializing dota.js module...Failed to patch dota_wait_for_players_to_load_countDone!Executing dedicated server config fileS:Gamerules: entering state 'DOTA_GAMERULES_STATE_INIT'Model props_gameplay/antler_trap_01.mdl over budget: 8640 tris, 1 batchesModel props_gameplay/antler_trap_02.mdl over budget: 8640 tris, 1 batchesModel props_gameplay/pig_sfm_low.mdl over budget: 5911 tris, 1 batchesModel creeps/neutral_creeps/n_creep_forest_trolls/n_creep_forest_troll_high_priest.mdl over budget: 5686 tris, 1 batchesModel creeps/neutral_creeps/n_creep_ogre_lrg/n_creep_ogre_lrg.mdl over budget: 4132 tris, 2 batches[SourceBans] Loading configs/sourcebans.cfg config fileServer is hibernatingConnection to Steam servers successful.CDOTAGCServerSystem - adding listener   VAC secure mode is activated.GC Connection established for server version 698Failed to update item schema: HTTP status 404 fetching http://media.steampowered.com/apps/570/scripts/items/items_game.d9e6fd085eb64a479b95e719d9267430f625f121.txt

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород

Тестовый сервер запущен, больше не интересно что то делать если не будит веб интерфейса для создания лобби.

Жду помощи http://forums.allied...=209662&page=73

Попробую озадачить программистов чтоб помогли что то подобное сделать как у d2ware

attacknn

attacknn

attacknn

• Администратор
  • 4906 сообщений
  • ГородНижний Новгород
357.1 fps  0/10 on map             dota#Console initialized.#Adding VPK file: D:DOTA2dotaserverplatformpak01#Could not get IReplayDirector interface from library server.dll#Game.dll loaded for "Dota 2"[D2Fixups] Warning: Failed to setup Test Client shutdown patch.Unknown command "port"Unknown command "mat_bloom_scalefactor_scalar"Unknown command "mat_grain_enable"Unknown command "dota_camera_listening_offset"Can't use cheat cvar snd_voip_center_speaker_vol in multiplayer, unless the server has sv_cheats set to 1.---- Host_NewGame ----Unknown command "plugin_load"Host_NewGame on map dotaL 10/31/2013 - 03:31:49: -------- Mapchange to dota --------Initializing dota.js module...Failed to patch dota_wait_for_players_to_load_countDone!Executing dedicated server config fileS:Gamerules: entering state 'DOTA_GAMERULES_STATE_INIT'Model props_gameplay/antler_trap_01.mdl over budget: 8640 tris, 1 batchesModel props_gameplay/antler_trap_02.mdl over budget: 8640 tris, 1 batchesModel props_gameplay/pig_sfm_low.mdl over budget: 5911 tris, 1 batchesModel creeps/neutral_creeps/n_creep_forest_trolls/n_creep_forest_troll_high_priest.mdl over budget: 5686 tris, 1 batchesModel creeps/neutral_creeps/n_creep_ogre_lrg/n_creep_ogre_lrg.mdl over budget: 4132 tris, 2 batches[SourceBans] Loading configs/sourcebans.cfg config fileServer is hibernatingConnection to Steam servers successful.CDOTAGCServerSystem - adding listener   VAC secure mode is activated.GC Connection established for server version 698Failed to update item schema: HTTP status 404 fetching http://media.steampowered.com/apps/570/scripts/items/items_game.d9e6fd085eb64a479b95e719d9267430f625f121.txt